TR

YDS-YÖKDİL ve E-YDS Nedir?

Akademisyen olmayı düşünen kişiler bu yolda birçok farklı sınavlara girmeleri gerekmektedir. Bu sınavlardan en önemlilerinden biri de Yabancı dil seviye tespit sınavlarıdır. Yabancı dil seviyesinin tespit edilmesinde ÖSYM tarafından KPDS,ÜDS,YDS gibi farklı sınavlar uzun yıllardır yapılmaktadır. Son yıllarda teknolojinin sunduğu imkanlarla birlikte sınavların uygulanış yöntemleri de değişmektedir. ÖSYM ve diğer birimler tarafından güncel olarak yapılan sınavlar: YDS, YÖKDİL ve E-YDS’dir.

1- YABANCI DİL BİLGİSİ SEVİYE TESPİT SINAVI (YDS)

1-Sınavın yapılmasından hangi kurum sorumludur?
Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca yapılır.

2-Sınav hangi dillerde yapılmaktadır?
YDS İlkbahar Dönemi Sınavı: Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish Dili), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch Dili), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca (Ukraince) ve Yunanca dillerinden, Sonbahar Dönemi Sınavı: Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusçadan dillerinde yapılır.

3-Sınav hangi aylarda yapılmaktadır?
Mart, Nisan, Mayıs ayları içerisinde bir kez ve Eylül, Ekim, Kasım ayları içerisinde bir kez olmak üzere yılda iki kez yapılmaktadır.

4-Sınav giriş ücreti ne kadar?
Sınav giriş ücreti 90 TL’dir.

5-Sınavda kaç soru sorulmaktadır?
Sınavda 80 soru sorulmaktadır.

6-Sınav süresi kaç dakikadır?
Sınav, saat 10.00’da başlayacak ve 3 saat (180 dakika) sürecektir

7- Birden fazla YDS puanından hangisi geçerli olacak?
Eğer YDS’ye aynı dilden birden fazla kez girer ve birbirinden farklı puanlar alırsanız, bu puanlar içinde en yüksek olan geçerli sayılıp diğerleri dikkate alınmaz.

8- YDS dil tazminatında kaç yıl geçerli olacak?
ÖSYM Başkanlığı, YDS’nin dil tazminatı için 5 yıl süreyle geçerli olacağını açıklamıştır.

NOT: Sınav başvurularını kaçıranlar için getirilen yeni uygulamalar ile birlikte GEÇ BAŞVURU GÜNÜ belirlenmiştir.Fakat normal ücretten daha fazla bir sınav giriş ücreti bulunmaktadır. 2017 Eylül’de yapılan sınavda bu ücret 135 TL olarak belirlenmiştir.

NOT: Yabancı dil koşulunun sağlanması için YDS’den doçent adaylarının 100 üzerinden en az 65, doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adayların 100 üzerinden en az 55 puan almaları gerekir.

2- YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI YABANCI DİL (YÖKDİL)

1-Sınav kim tarafından yapılıyor ?
YÖKDİL Sınavı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenmektedir.
YÖKDİL sınav soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanmakta, sınav ise Anadolu Üniversitesi tarafından yapılmaktadır.

2-Sınav hangi alan ve dillerde yapılmaktadır?
Sınav, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında; Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce dillerinde yapılmaktadır.

3-Sınava kimler katılabilir ?
Sınava; yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar katılabilir.

4-Sınav başvurusu nereden yapılır ?
Sınav başvuruları elektronik ortamda yokdil.yok.gov.tr internet adresi üzerinden, sınav takviminde belirtilen başvuru süresi içinde yapılacaktır.

5-Sınav hangi illerde yapılmaktadır ?
Sınav 30 (otuz) ilde, toplam 35 (otuz beş) sınav merkezinde gerçekleştirilecektir. Bu iller şunlardır:
Adana – Ankara – 1 (Çankaya) -Ankara – 2 (Yenimahalle) -Antalya – İzmir-Aydın –Kars-Bursa –Kayseri-Çanakkale –Konya-Çorum –Malatya-Denizli –Mersin-Diyarbakır –Muğla-Edirne –Sakarya-Elazığ –Samsun-Erzurum –Sivas -Eskişehir –Şanlıurfa-Gaziantep –Trabzon-Hatay –Van- İstanbul (Kadıköy/Maltepe/Ataşehir)- Zonguldak- İstanbul Bakırköy/Bahçelievler)-İstanbul-(Beşiktaş/Sarıyer)-İstanbul-(Şişli/Beyoğlu)-İstanbul – (Fatih/Zeytinburnu/Esenler)

6-Sınav ücreti ne kadar?
Sınav başvuru ücreti, başvuru işleminin son adımında kredi/banka kartı ile ödenecektir. Sınav başvuru ücreti 75 (yetmiş beş) TL’dir.

7-Sınav Değerlendirmesi Nasıl Yapılmaktadır?
Değerlendirme 100 (yüz) puan üzerinden, yalnızca doğru cevaplar dikkate alınarak yapılacak, yanlış cevaplar sınav sonucuna etki etmeyecektir Adayın birden fazla cevap verdiği sorular yanlış kabul edilecektir. Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle “geçersiz” sayıldığı takdirde, sınava giren adayların ilgili soruyu doğru cevapladığı kabul edilecektir. Puan hesaplamasında [Puan = (Doğru Sayısı / Soru Sayısı) × 100] formülü kullanılacaktır.

8- Sınav Süresi Ne kadar?
Sınav süresi 180 dakikadır.

9-Sınav Geçerlilik Süresi Kaç Yıldır?
YÖKDİL’in geçerliliğine ilişkin düzenlemeler YDS ile aynı olacaktır.(5 yıl )

NOT: Diğer sınavlardan farklı olarak YÖKDİL sınavlarında adaylar sınavda yapacakları işaretlemeler ve yazacakları yazılar için yanlarında, koyu yazan siyah kurşun kalem ve iz bırakmayan silgi bulundurmalıdır.,

3-ELEKTRONİK YABANCI DİL SEVİYE TESPİT SINAVI (E-YDS)

Teknolojinin sunduğu avantajlar doğrultusunda yapılmaya başlayan E-YDS elektronik ortamda yapılmaktadır. Bu nedenle sınava başvuracak adayların kişisel bir bilgisayarı kullanma bilgisine/becerisine sahip olmaları gerekir. Sınavda, adaylara bilgisayar kullanma eğitimi veya herhangi bir şekilde bilgisayar kullanım desteği sağlanmaz.

1-Sınav nerede yapılmaktadır?
Sınav, Ankara, İstanbul ve İzmir’de ÖSYM Elektronik Sınav Merkezlerinde (e-Sınav Merkezi) yapılır.

2-Sınav yılda kaç kez yapılmaktadır?
2017 yılı için 10 sınav yapılması planlanmıştır. Ösym’nin sınav takviminden tarihleri takip etmek gerekmektedir.

 3-Sınav ücreti ve süresi:
25.11.2017 tarihinde yapılacak sınav için şu bilgiler belirtilmektedir:
SINAV SAATİ : 14.30 SINAVIN CEVAPLAMA SÜRESİ : 3 saat (180 dakika) SINAV ÜCRETİ : 200,00 TL

4-Sınavda hangi konular sorulmaktadır?
Sınav içerik olarak YDS sınav ile aynıdır.

NOT: Adaylara görevliler tarafından sınava ilişkin açıklama yapılmaz. Adaylar sınava ilişkin tüm bilgilendirmeleri elektronik ortamda edinirler. Bu nedenle sınava katılmak isteyen adayların başvuru için sınav ücretini ödemeden önce internet ortamında yapılacak örnek e-YDS’ye katılmaları gerekmektedir.

NOT: E-YDS’de kontenjan uygulaması yapılmaktadır.Sınava katılabilecek aday sayısı başvurular sırasında ÖSYM tarafından belirtilmektedir. 25 Kasım 2017’de yapılacak sınavda sayı ÖSYM tarafından şu şekilde açıklanmıştır:Sınava alınacak aday sayısı, e-YDS sınav binalarının aday kapasitesi ile sınırlı olacağından bu sınavda kontenjan, Ankara’da 4200, İstanbul’da 432, İzmir’de 112 olacaktır. Sınav ücretini ilk ödeyen adaylar kontenjana dâhil edilmiş olacaktır. Kontenjan dolduğu takdirde adayların sınav ücretini yatırması sistem tarafından engellenecek, ödeme kabul edilmeyecek ve e-YDS için sınav ücreti ödeme süresi sonlandırılacaktır.

NOT: Sınava giderken yanınızda şu belgeleri götürmeyi unutmayınız:
– ilgili sınava ait  sınava giriş belgesi
– nüfus cüzdanı/Türkiye cumhuriyeti kimlik kartı veya süresi geçerli pasaport

 

 

YAZAR

2016 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans derecesini Ondokuz Mayıs Üniversitesi SBE Kamu Yönetimi Anabilim Dalında 2019 yılında tamamladı. Ankara Üniversitesi SBE Yönetim Bilimleri Anabilim Dalında doktora eğitimine devam etmektedir. Çalışma Alanları: Göç Yönetim Politikaları, Kamu Politikası, Yönetim Bilimi

İLETİŞİM


Akademik Kaynak
 

 TR