TR

Yazmak Üzerine…

Yazmak Üzerine...

İlk yazıma yazmak üzerine bir şeyler söyleyerek başlamak istedim. Öncelikle bu sitede farklı alanlarda lisans,  yüksek lisans ve doktora eğitimi almakta olan genç araştırmacılar kendi alanları ile ilgili konularda yazılarını kaleme alacak. Bu site okuyan, araştıran, toplumsal olaylara karşı duyarlılık sahibi, yazmayı seven kişilerin yazdıklarını başkaları ile paylaşma ihtiyacı duymaları sonucunda düşünülmüş ve bu ihtiyacı duyanların katılımları ile büyüme amacıyla açılmıştır. Bende siyaset bilimi, kamu yönetimi, tarih, kentleşme gibi farklı alanlarda yazılarımın sizlerle paylaşacağım.

Yazmak için önce okumak, okumak için de bir şeyleri dert edinmek gerekir. Toplumda meydana gelen olaylardan kaygılanan, olumsuz durumlardan rahatsız olan insanlar yazdıkları ile çözüm arayışına girerler. Şayet her şeyin yolunda gittiğini düşünüyorsanız yazacak da bir şey bulmanız zor olacaktır. Bugün elimizde bulunan önemli kitaplar, yazılar hep toplum ve ülke olarak zor durumda bulunduğumuz dönemlerde kaleme alınmıştır. Heyecanla sarıldığımız şiirler, öyküler, romanlar dönemini yansıtırcasına bir şeyler anlatmak derdindedir. Yazma etkinliği sorulan sorular üzerine oluşan bilgilerin aktarılma sürecidir. Nasıl bir soruya doyurucu ve doğru bir cevap vermek önemliyse, iyi bir soru sormak da o kadar önemlidir. Sorulan soru, kişinin nelere karşı duyarlı olduğunu, neleri önemsediği ve bilgi birikimini gösterir. İşte bir yazı kaleme almak da aynı bu şekilde oldukça önemli bir donanımın sonucudur. Bu birikim çok okumak, okuduğunu yorumlamak ve toplumu gözlemlemekle oluşacaktır.

Yazılarınızın çok olmasından ziyade niteliği önem taşır. Yazınız sorularınıza cevap aramak amacı taşıyorsa o zaman anlam kazanır. Bu noktada yüksek lisans derslerimden biri olan Siyaset ve Yönetim Araştırmalarında Yöntem dersine başlarken hocamızın söylediği bir sözü sizlerle paylaşmak istiyorum. “ Araştırmacının kendisi de dâhil, hiçbir şeyi değiştirmeyen araştırma araştırma değildir.” İşte nasıl bir araştırma bu amaçla yapılmalıysa, bir kitap, bir yazıda bu amacı taşıyarak kaleme alınmalıdır. Aksi takdirde yazılan yazı amacı bulunmayan ve yazmak için yazılmış bir metin olacaktır. Ülkemizde binlerce kitap, makale, köşe yazısı, akademik tez bulunmaktadır. Fakat bunlar arasında okumaya değer, özgün, üzerinde derin düşünme ve sorgulama yapılabilecek eser sayısı oldukça azdır. Yani bir şeyleri değiştirme amacı taşımayan sadece yazmak için yazılan yazılardır bunlar.

Toplum olarak okuma alışkanlığımız olmadığı gibi yazma becerimiz de gelişmemiştir. Bu yüzden  “ Neden Yazamıyoruz ?”  ve “ Nasıl yazacağız ?” soruları üzerine düşünmek gerekmektedir.

 

YAZAR

2016 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans derecesini Ondokuz Mayıs Üniversitesi SBE Kamu Yönetimi Anabilim Dalında 2019 yılında tamamladı. Ankara Üniversitesi SBE Yönetim Bilimleri Anabilim Dalında doktora eğitimine devam etmektedir. Çalışma Alanları: Göç Yönetim Politikaları, Kamu Politikası, Yönetim Bilimi

İLETİŞİM


Akademik Kaynak
 

 TR