TR

Devleti Kimler Yönetmeli?

Demokrasi iyi yönetim biçimi değil, ama ondan daha iyisi de yoktur. (Winston Churchill)

Gerçekten ondan daha iyisi yok mudur? Büyük filozoflar, özellikle de Platon demokrasiyi neden sevmiyordu? Platon istikrarlı bir devletin sağlanması için onun filozoflar tarafından yönetilmesinden yanaydı. Çünkü istikrarın olduğu yerde refah da olur. Bu yüzden biz “devlet nasıl yönetilmeli?” değil, “devleti kimler yönetmeli?” sorusuna cevap bulmalıyız.

Bana göre filozoflar kendi egolarını aşmış insanlardır. Onlar yönetim hayalinde değiller. Devleti düşünen insanların, aristokratların yönetmesinin taraftarıyım. Devleti topluma örnek olabilecek biri kontrol etmeli ki, “düşünen toplumu” yaratabilsin.

Düşünen insanın bir şeylere “imkansız” demesi saçma olur. Her şey mümkündür, toplumda değişiklik bile. Ve bu değişiklikleri biz yapabiliriz, toplumu değiştirebiliriz.

Biz devleti insana benzetmekteyiz, oysa devlet Tanrıya benzetilmeli. Halk düşünüyor ki, devlet hiçbir şey yapmıyor. Entelektüeller düşünüyor ki, sadece kitap okumakla her şey bitiyor, bu yüzden de hiçbir şey yapamıyorlar. Eğer ben okuyorsam ve hiçbir şey yapmıyorsam, niye okumaya zahmet edeyim ki?

 

YAZAR

Bakü Slavyan Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Lisans Mezunu. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Yüksek Lisans Öğrencisi.

İLETİŞİM


Akademik Kaynak
 

 TR