TR

Çağdaş Yönetim Yaklaşımları Performans Ölçümü ve Denetimi

GİRİŞ

1800’lü yılların sonuna doğru, bireylerin fiziksel ve zihinsel özelliklerinin, kişiliklerinin, davranışlarının ve yeteneklerinin ölçülmesini kapsamaktaydı. Yüz yıl sonra benzer faktörlerin çoğunun ölçülmesiyle performans değerlendirme kriterleri değişikliğe uğradı. 1950’lerin sonuna doğru performans ve meslek amaçları arasında bir ilişki kurulmuş olup 1960’larda davranışa bağlı kriter ölçekleri daha başarılı oldu ve 1970’li yıllardan günümüze kadar, uzmanlarca, üstlerin kontrolündeki değerlendirmeler için çok yönlü kriterlerden oluşan değerlendirme yöntemleri oluşturuldu.

1980’lerden sonra yeni liberal ve yeni muhafazakar görüşlerin etkisiyle ortaya çıkan yeni kamu yönetimi anlayışı denilen devleti küçülterek serbest ekonominin varlığını güçlendirmeyi amaçlayan yaklaşım, kamu kurumları ile işletmelerin performansları konusunda iş standartlarının belirlenmesine, performansın ölçülmesi, değerlendirilmesi ve artırılmasına yeni bir yorum getirmiştir.

Ülkemizde ise ilk defa 1948 yılında Karabük Demir Çelik Fabrikalarında ve daha sonra Sümerbank, Makine ve Kimya Endüstrisi ile Devlet Demir Yolları vb. kamu kuruluşlarında, 1960 yılından itibaren de bazı özel sektör kuruluşlarında uygulama alanı bulmuştur.

loading Çağdaş Yönetim Yaklaşımları Performans Ölçümü ve Denetimi Loading...
EAD-logo Çağdaş Yönetim Yaklaşımları Performans Ölçümü ve Denetimi Taking too long?

reload Çağdaş Yönetim Yaklaşımları Performans Ölçümü ve Denetimi Reload document
| open Çağdaş Yönetim Yaklaşımları Performans Ölçümü ve Denetimi Open in new tab

Editör Notu: PDF dosyalarının görüntülenmesi dosya boyutuna paralel olarak uzun sürebilir. Çalışma dosyasının görüntülenmemesi durumunda sayfayı yenileyiniz.

 

] }

AKADEMİK KAYNAK
 

 TR

blank