TR

Zıt Görüşlerin Koalisyonu: CHP-MSP Koalisyonu

 

ÖZET

1965 Seçimlerinde sonra CHP yeni bir politika yoluna gitmişti. Bu politika “Ortanın Solu” idi. İlk başlarda çok zorlanılsa da Ecevit’ in başını çektiği grup bu politikayı sahiplenmişti. Bu politika ile Ecevit 1973 seçimlerine girecek ve CHP’ yi birinci parti çıkaracaktı.

Erbakan ise Türkiye Odalar Birliği Başkanı idi. Oda ilk başta Adalet Partisinden seçime girmek istemiş lakin kabul edilmemişti. Böylece 1969 seçimlerinde Konya’ dan bağımsız milletvekili seçilmiş ve meclise girmişti. Önce Milli Nizam Partisi kurulmuş ve bunun kapatılmasıyla Milli Selamet Partisi kurulmuş, CHP ile beraber bir koalisyon kurulmuştu.

CHP-MSP Koalisyonu Türk Siyasal Tarihi için önemli bir koalisyondu. Bu koalisyon Laik-İslamcı koalisyonu kurulmuş oluyordu. İki zıt partinin koalisyon kurulması önce yadrıganmışsa da daha sonra bu iki parti Kıbrıs Barış Harekatını yapmış, Haşhaş Sorunu gibi konular bu koalisyon döneminde çözülmüştü.

Anahtar Kelimeler: CHP-MSP Koalisyonu, Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan, Türk Siyasal
Hayatı

Editör Notu: PDF dosyalarının görüntülenmesi dosya boyutuna paralel şekilde uzun sürebilir. Çalışma dosyasının  görüntülenmemesi durumunda sayfayı yenileyiniz.

 


Akademik Kaynak
 

 TR