TR

2. Türk İslam Siyasi Düşüncesi Kongresi

turk-islam-300x225 2. Türk İslam Siyasi Düşüncesi Kongresi

26-28 Ekim 2017 tarihleri arasında Kütahya’da Dumlupınar Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Özgür Önder ve Yrd. Doç. Dr. Murat Yaman tarafından “2. Türk İslam Siyasi Düşüncesi Kongresi” düzenlendi.

Kongrenin birincisi Aksaray Üniversitesi’nde 8-10 Ekim 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilmişti. Bu kongrenin teması “Teşekkül Devrinden 18. Yüzyıla Türk İslam Siyasi Düşüncesi” idi. İkinci kongrenin teması da birinci kongrede bırakılan yerden devam ederek “18. Yüzyıldan Günümüze Türk İslam Siyasi Düşüncesi” olarak belirlendi. Bu doğrultuda ilgili dönemin ideolojileri, fikir adamları vb. üzerinden önemli tartışmalar yapıldı.

Alanın duayen isimleri Dr. Mustafa Çalık, Prof. Dr. Ahmet Kavas, Prof. Dr. Ayhan Bıçak, Prof. Dr. Sönmez Kutlu ve Prof. Dr. Mehmet Uyanık’ın da teşrif ettiği kongrede, toplam 72 bildiri sunuldu. Yrd. Doç. Dr. Aykut Acar ve Öğr. Gör. Ahmet Özkan ile birlikte hazırladığımız “İsmail Bey Gaspıralı ve Türk Birliği Düşüncesi: Dilde, Fikirde, İşte Birlik!” başlıklı bildirinin sunumu da tarafımdan yapıldı.

Sunulan bildiriler ilerleyen tarihlerde kongrenin web sitesi üzerinden yayınlanacaktır.

Bildirilere ulaşmak için, www.turkdusuncesi.com sitesinin takip edilmesi yararlı olacaktır.

] }

AKADEMİK KAYNAK
 

 TR

blank