TR

5 Kuruşun Üstündeki Motif – Hayat Ağacı

Kağıt paraların üzerinde olan fotoğraflar hepimizin ilgisini çekerken anlam derinliği bakımından daha özel motiflerle süslenmiş madeni paralarımız her zaman görmezden gelinmiştir. Kadim Türk dini olan Gök-Tanrı inancından bize miras kalan Hayat Ağacı motifi kilimden mimariye, bayraklardan madeni paralara kadar her alanda karşımıza çıkmıştır.

Kadim Gök Tanrı inancımızda “Ulu Kayın” olarak bilinen Hayat Ağacı Dünya ile gök alemi arasında bağı kuran, kimi destanlara göre Türeyişin başlangıcı olan kutsal bir simgedir. 

5 kuruşun sağ kısmında yer olan motif de “Hayat Ağacı” motifidir. Bu motifin hem basım adeti hemde değeri dikkate alındığında en ulaşılabilir paramızın üzerinde olması da tesadüf değildir. Türk kültür dinamizmini ortaya koyan bu tasarım, Türklerin hala   da İslamiyet öncesi Türk kültürünü taşıdığını ve kadim inançlarını unutmadıklarını göstermektedir. Aşağıdaki görselde farklı alanlarda kullanılan (halı, mimari ve para) hayat ağacı motiflerini görebilirsiniz.

 

 

 

 

YAZAR

2012-2014 Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi Araştırma Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı, 2013 Türkiye Büyük Millet Meclisi Yasama Eğitimi, 2014 Gazi Üniversitesi İİBF Öğrenci Konseyi Başkanvekili,  2016 Gazi Üniversitesi SBKY Mezunu, 2017 Akademik Kaynak İmtiyaz Sahibi ve Yazar, 2018 Akademik Düşünce Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı, 19 Mayıs Üniversitesi Kamu Yönetimi YL Öğrencisi.

İLETİŞİM


Akademik Kaynak
 

 TR